węglowodany - warzywa, pieczywo, kasze

Węglowodany i ich rola podczas redukcji

Ilość przyjmowanych węglowodanów na redukcji ostatnimi czasy budzi wiele kontrowersji. Wiele osób na diecie redukcyjnej trzyma się bardzo wysoko tego makroskładnika w celu zapewnienia jak najlepszej regeneracji. Inni zaś uważają, że duża ilość przyjmowanych węglowodanów szkodzi im na drodze do uzyskania lepszej sylwetki. A więc jaka jest prawda? W jaki sposób nasz organizm reaguję na dostarczaną energię? Musimy być świadomi tego iż każdy organizm reaguje inaczej. Inaczej zareaguje człowiek który jest ekto, endo czy też mezomorfikiem.

Czym są węglowodany?

Są to makroskładniki dostarczające naszemu organizmowi energii. Podczas sporego deficytu niektórzy zalecają ograniczenie ilości węglowodanów co wywołuje zmuszenie naszego organizmu po sięgnięcie energii z tkanki tłuszczowej. Jaka więc powinna być ilość węglowodanów na redukcji?

Przede wszystkim nie zapominajmy, że ograniczanie węglowodanów do minimum i zastępowanie ich tłuszczami nie jest zdrowe. Nie wpływa też korzystnie na nasz organizm. Nasz metabolizm znacznie spowalnia, samopoczucie spada, a my chodzimy z uczuciem „głodu”.

W takich sytuacjach jeśli decydujemy się na ograniczenie węglowodanów powinniśmy zrobić sobie raz na jakiś czas dzień, bądź dwa dni przerwy. Podnosimy wtedy kaloryczność do naszego normalnego zapotrzebowania sprzed redukcji.  Dietę z ograniczonymi węglowodanami powinny stosować osoby, które źle tolerują dużą ilość węglowodanów. Są nimi osoby chore na cukrzyce, insulinooporność, z problemami trawiennymi bądź chorymi na padaczkę.

Spożywanie węglowodanów przed i po treningu

Spożycie posiłku przed treningiem jest bardzo ważne. Należy zwrócić uwagę, aby posiłek był i odpowiednio zbilansowany. Rolą posiłku przed treningowego jest przygotowanie naszych mięśni do dalszej aktywności fizycznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość i jakość węglowodanów spożytych przed wysiłkiem. Powinno się wybierać węglowodany złożone takie jak:

  • makaron
  • grube kasze
  • pieczywo pełnoziarniste
  • płatki owsiane

węglowodany - owoce, pieczywo, makarony

Pozytywny wpływ węglowodanów

Każdy z nas powinien wypróbować na „sobie” jaka ilość węglowodanów mu najbardziej odpowiada. Ja osobiście w dalekiej przeszłości próbowałam diety z niską ilością węglowodanów. Czułam się bardzo źle, sama ze sobą nie mogłam dłużej wytrzymać i szybko sięgnęłam po dodatkową kasze lub ryż do posiłku. Zmniejszona ilość węglowodanów wpływa niekorzystnie na prace tarczycy. Może powodować lekką niedoczynność, która objawia się zmęczeniem, wypadaniem włosów i nadmiernym wydzielaniem hormonu stresu - kortyzolu. Zaburzenia hormonalne wynikające z niskiej ilości węglowodanów mogą również skutkować brakiem miesiączki u kobiet. To główny problem kobiet trenujących fitness.

Braki wynikające ze zmniejszenia tego składnika mogą powodować też bóle głowy, zawroty, bóle brzucha a nawet zaparcia. Często poprzez podniesienie hormonu stresu z powodu braku makroskładnika mogą powodować znaczny zastój w utracie wagi. Pamiętajcie, że tylko zdrowe węglowodany nie tuczą. Wybierajmy takie, które dla naszego organizmu są dobre. Nie używajmy produktów takich jak słodycze, gotowe produkty, napoje bogate w cukier. Przy wyborze kierujmy się wartością odżywczą wybierając produkty takie jak owoce, warzywa, produkty zbożowe.

Pamiętajmy aby obserwować swój organizm :) Każdy reaguje inaczej. Napewno należy zapamiętać iż węglowodany nie są złe. Są nam bardzo potrzebne w życiu na co dzień i ich zwiększona "zdrowa" ilość nie powoduje wzrostu kilogramów. Na potwierdzenie tego czy są tłuczące wykonano wiele badań. W jednym z nich wzięło udział 800 osób z nadwagą. Część z nich będąc na diecie redukcyjnej miała aż 65% zawartości tego makroskładnika. Druga część znacznie mniej. Obie grupy schudły średnio 6kg podczas wykonywania tego badania. Wszyscy zgubili bardzo podobną ilość kilogramów. Pamiętajcie nie ważna jest ilość, a jakość tego co jemy i tu myślę, że zakończę :)