Aspartam w napojach zero – szkodliwy dla zdrowia?

Aspartam to syntetyczny słodzik, który w wielu przypadkach z powodzeniem zastępuje tradycyjny cukier. Stosuje się go przede wszystkim do słodzenia produktów w przemyśle spożywczym. Znajdziemy go  w produktach takich jak gumy do żucia i miętowe pastylki do ssania, leki i suplementy diety (tabletki od bólu gardła, tabletki musujące, niektóre preparaty witaminowe), napoje zero (typu coca-cola) itp. Mówi się, że aspartam jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Wiele razy spotkałam się z komentarzami typu: O boże ty pijesz cole-zero? Czy wiesz, że to zawiera substancje rakotwórczą? A ile to ma kcal? Przecież to nie zdrowe, a ty jesteś dietetykiem. Nie powinnaś pić takich rzeczy. Tak naprawdę pijąc zwykły sok bądź napój który jest słodzony cukrem robisz sobie większą krzywdę. Mianowicie odpowiedz sobie na poniższe pytanie...

Czy chciałabyś / chciałbyś pić lub jeść produkt, który:

  • Jest najbardziej znanym czynnikiem przyspieszającym rozwój nowotworów
  • Przyspiesza wszelkie stany zapalne w organizmie
  • Powoduje występowanie poważnych chorób metabolicznych
  • Negatywnie wpływa na profil lipidowy krwi i powoduje rozwój choroby wieńcowej
  • Jest zaraz za alkoholem i papierosami, trzecią substancją, która uzależnia najwięcej ludzi na świecie

Myślę, że nie. A ten produkt to właśnie cukier tzw. ”biała śmierć”. Większą krzywdę robimy sobie wypijając sok z kartonu niż pijąc puszkę napoju typu zero. Dla porównania:

ilość łyżeczek cukru w różnych napojach (np. 10 łyżek cukru w coca-coli)

Puszka coli zero za to nie zawiera w ogóle cukru, a niektórzy mimo wszystko sądzą, że zawiera dużo kcal. Myślę, że to kwestia tego iż aspartam jest 200 razy słodszy od cukru. Dlatego osoby pijąc cole zero uważają, że nie jest ona bez kalorii.

Czy aspartam powoduje raka?

Aspartam nie szkodzi zdrowiu i nie powoduje raka. Europejski Instytut ds. Bezpieczeństwa Żywności - instytucja ciesząca się uznaniem świata nauki oświadczyła, że nie ma podstaw by twierdzić, że aspartam powoduje występowanie raka albo ma wpływ na funkcje poznawcze. Słodzik ten przyjmowany  w bezpiecznej dawce dziennej, ustalonej w toku wieloletnich badań na 40mg na kilogram masy ciała jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu. W przybliżeniu osoba, która waży 80kg musiałaby wypić 16 puszek coli zero. Jest to raczej niewykonalne. Po przedawkowaniu może jedynie prowadzić do zaburzeń wypróżniania, spania bądź zawrotów głowy.

aspartam w tabletkach

Kto nie może spożywać aspartamu?

Wyjątek stanowi osoba, która jest chora na fenyloketonurie. Jest to choroba genetyczna, która charakteryzuje się upośledzonym wchłanianiem fenyloalaniny, z której składa się aspartam. Ponadto pacjenci nie powinni także spożywać produktów zasobnych w fenyloalaninę (jajka, mięso, ryby). Jest to jedyny wyjątek, gdzie napoje bądź produkty słodzone aspartamem mogą źle wpłynąć na osobę.

Podsumowując aspartam nie jest rakotwórczy ani szkodliwy dla ludzi. Osobami, które nie powinny spożywać aspartamu są ludzie chorzy na fenyloketonurię. Warto jednak zachować umiar w spożywaniu napoi zero. Osobiście, gdy mój podopieczny pyta się mnie czy może wypić szklankę coli bez cukru – nie odmawiam mu. Mówię ,że wszystko jest w dozwolonych ilościach dla człowieka. Nic się nie stanie jak wypije szklankę coli zero dziennie. Jest to dobry produkt w zaspokojeniu głodu na redukcji masy ciała, który często występuje w takim okresie. Mam nadzieje, że udowodniłam Wam nieszkodliwość aspartamu który występuje w wielu produktach.